Wieże widokowe na ziemi kłodzkiej i nie tylko

Ziemia Kłodzka znajduje się w Sudetach Środkowych, oferuje wszystko to, co najlepsze w turystyce, również przepiękne widoki. Na wielu szczytach pasm górskich okalających Kotlinę Kłodzką, wybudowano wieże widokowe, by jeszcze bardziej udostępnić walory widokowe tego terenu. Przy sprzyjającej przejrzystości powietrza oprócz niemal całej ziemi kłodzkiej można zobaczyć Wrocław z wieżą Sky Tower, najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę, jezioro Otmuchowskie czy pięknie położone czeskie miasto Broumov.

Góry Sowie - Wielka Sowa

Wielka Sowa wznosi się na wysokość 1015 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Na Wielkiej Sowie stoi 25-metrowa wieża widokowa stanowiąca swoisty symbol tych gór. Wieża została wybudowana w 1906 roku na miejscu wcześniejszej drewnianej z lat 1885-1904. Powstała jako efekt panującego wówczas kultu pierwszego kanclerza Rzeszy Niemieckiej Otto von Bismarcka.

Kalenica – szczyt Gór Sowich, wznoszący się na 964 m n.p.m. Na wierzchołku góry w 1932 roku postawiona została wieża widokowa. Wieża ma 20 m wysokości, a na górny taras widokowy prowadzi 70 schodów. Możemy z niej podziwiać przepiękne panoramy najważniejszych pasm górskich Sudetów oraz podwrocławskiej góry Ślęża.

Wzgórza Włodzickie - Włodzicka Góra

Włodzicka Góra - najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich (757m). U podnóża północno-wschodniego zbocza położona jest miejscowość Świerki.

Góra Św. Anny

Z wieży widokowej na Górze Św. Anny w Nowej Rudzie roztaczają się piękne panoramy. Góra uważana jest za jeden z najlepszych punktów widokowych w Sudetach. Doceniano to już w II poł. XIX w., kiedy w 1882 r. wzniesiono tutaj pawilon, a przy nim drewnianą platformę o wysokości.

Góra Wszystkich Świętych

Wieża na Górze Wszystkich Świętych powstała dzięki staraniom słupieckiej sekcji GGV - Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (niem. Glatzer Gebirgsverein). W 1889 r. wybudowano mini wieżę o wysokości 2,8 m. Góra Wszystkich Świętych była dużą atrakcją turystyczną, więc ok. 20 lat później sekcja GGV zaproponowała budowę nowej, wyższej wieży. 12 czerwca 1913 r. wmurowano pod jej budowę kamień węgielny. Niedługo potem oddano do użytku nową, 15 metrową, okrągłą, zwieńczoną galeryjką wieżę widokową, wznoszącą się na wysokości 648 m n.p.m. i wybudowaną z czerwonego piaskowca, której nadano imię feldmarszałka von Moltke. Po gruntowanym remoncie w 2011 r. można z niej ponownie podziwiać piękne panoramy Sudetów Wschodnich i Środkowych, obecnie nieznacznie ograniczone przez rosnące drzewa w kierunku wschodnim.

Grodziszcze – ruina

Wieża znajduje się pomiędzy Gorzuchowem Kłodzkim i Bożkowem. Po południowo-zachodniej stronie u podnóża wzniesienia przebiega linia kolejowa Wałbrzych-Kłodzko. Czterokondygnacyjna wieża widokowa z 1813 r. (obecnie ruina) zwieńczona została tarasem widokowym, imitowała zamek, wybudowana została z ciosanego kamienia z pobliskich kamieniołomów przez hrabiego Antona Aleksandra von Magnisa.

Góry Stołowe Guzowata – platforma widokowa w Radkowie

Od września 2019 Radków kusi turystów platformą widokową wybudowaną na Guzowatej. Wzniesiona na wysokości 492 m n.p.m., położona w Górach Stołowych, z którego roztacza się malownicza panorama na niżej usytuowany zalew i masyw stołowogórski.

Altana Miłości na Górze Parkowej w Kudowie-Zdroju

Altana położona jest na wysokości 450 m n.p.m. i podziwiać z niej można piękny widok na kudowski zabytkowy Park Zdrojowy i na zabudowania miejskiej części gminy. W oddali dostrzegalne są jeszcze Wzgórza Lewińskie i pogórze Gór Orlickich. To niezwykle urokliwe miejsce. Altana Miłości położona jest na szczycie Góry Parkowej.

Góry Bystrzyckie Jagodna

Wieża na Jagodnej (985 m.n.p.m) na najwyższym szczycie Gór Bystrzyckich, zlokalizowanym w środkowej części Sudetów została wybudowana w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy”, realizowanego przez 18 partnerów z Polski i Czech – w tym gminę Bystrzyca Kłodzka, na terenie której powstała wieża. Wieża ma 23 metry wysokości i o kilka metrów przewyższa wierzchołki pobliskich drzew. Na 19 metrze znajduje się górna platforma widokowa w formie gondoli, z której rozpościera się widok na Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie oraz Masyw Śnieżnika.

Torfowisko pod Zieleńcem

Wieża widokowa na Torfowisku pod Zieleńcem znajduje się przy głównej grobli i jest jednym z elementów prowadzącej przez rezerwat ścieżki, na którą składają się drewniane kładki i platformy widokowe. Wieża powstała w 2007 r., ale istniała tu już wcześniej wieża zbudowana w 1919 r. w ówczesnym rezerwacie, jednym z pierwszych miejsc ochrony przyrody w Niemczech. Z najwyższego tarasu można obserwować okolicę torfowiska i Góry Orlickie.

Góry Złote Borówkowa

Borówkowa (900 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Złotych, usytuowany na granicy polsko-czeskiej.Z Borówkowej roztaczają się znakomite panoramy m.in. na Góry Rychlebskie, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, Jesioniki, jeziora Nyskie i Otmuchowskie, zaś przy dobrej pogodzie nawet Karkonosze, osiągalne głównie dzięki zbudowanej w 2006 roku wieży widokowej.

Wzgórza Ścinawskie Suszynka w Suszynie

Wieża widokowa „Suszynka” w Suszynie to obiekt zbudowany całkowicie od podstaw. Wieża powstała w ramach realizacji polsko-czeskiego projektu „Miejsca pełne widoków”. Uroczyste otwarcie wieży odbyło się 19 grudnia 2014 r. Suszyna to niewielka wieś położona w południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich. Pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku okolice penetrowane były przez poszukiwaczy minerałów (m.in. agatów i ametystów). W okresie międzywojennym miejscowość była znanym letniskiem, zaś szczególną atrakcją była szkoła szybowcowa. Wieża widokowa ma 27 metrów wysokości i wzniesiona została z betonowych płyt, które obłożone zostały wewnątrz i na zewnątrz płytkami z piaskowca. Obiekt zlokalizowany jest na wzniesieniu mierzącym ok. 469 m n.p.m.

Z tarasu widokowego, który znajduje się na 24 metrze, pięknie widać m.in. polskie i czeskie Góry Stołowe z dominującym Szczelińcem Wielkim, Góry Sowie, Bardzkie i Złote, Masyw Śnieżnika z charakterystyczną Czarną Górą, Góry Bystrzyckie i „za nimi” część Gór Orlickich. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet najwyższy szczyt Sudetów Śnieżkę, a także wiatraki elektrowni wiatrowej koło Paczkowa.

Kotlina Kłodzka Szyndzielnia – ruina

Wieża widokowa na Szyndzielni została wybudowana przed 1945 r. Szyndzielnia mierząca 405 m n.p.m. położona jest w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej części Grzbietu wschodniego Gór Bardzkich, na końcu grzbietu odchodzącego od Kłodzkiej Góry w kierunku zachodnim. Wznosi się około 2,8 km na wschód od centrum Kłodzka. Wieża stoi na wzniesieniu, przez które prowadzi żółty szlak z Kłodzka przez schronisko Kukułka do Kłodzkiej Góry. Ceglana wieża widokowa o wysokości 20 m jest niedostępna dla turystów.

Góry Bialskie Czernica

W dniu 26.09.2014 r. odbyło się otwarcie nowo wybudowanej wieży widokowej w Górach Bialskich na szczycie Czernicy (1083 m n.p.m.). Wieża zlokalizowana jest na skrzyżowaniu dwóch szlaków turystycznych (żółtego i czerwonego).

Masyw Śnieżnika Trójmorski Wierch

Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.) to szczyt w południowo-zachodniej odnodze Masywu Śnieżnika, na granicy polsko-czeskiej, między Puchaczem a Jasieniem. Czesi nazywają go Klepý (lub Klepáč). Przed wojną szczyt nazywano Klappersteine (czyli w wolnym tłumaczeniu: Kłapiące głazy).

Krowiarki Wapniarka

Wapniarka (532 m n.p.m.) to szczyt w Krowiarkach, najdłuższej odnodze Masywu Śnieżnika. Góruje nad Przełęczą Mielnicką w pobliżu wsi Żelazno i Mielnik. Pierwsza wieża widokowa stanęła tu w 1889 r. Był to obiekt drewniany, zniszczony w 1925 r. w wyniku uderzenia przez piorun. W tym samym roku wzniesiono kolejną wieżę, również drewnianą. Głównym sponsorem był właściciel krosnowickiej przędzalni bawełny Meyer-Kauffmann. Ten obiekt przetrwał do lat powojennych. Obecny obiekt wzniesiony został z wykorzystaniem żelbetowych elementów podstawy poprzedniej konstrukcji. Zakończenie prac oraz techniczne oddanie do użytku wieży na Wapniarce odbyło się w połowie grudnia 2008 roku. 15-metrowa drewniana wieża posiada trzy tarasy widokowe.

Góry Bardzkie Kłodzka Góra – w budowie

Kłodzka Góra (763 m n.p.m.) to drugi pod względem wielkości szczyt Gór Bardzkich, położony w ich południowo-wschodniej części. W ramach projektu "Czesko-polski szlak grzbietowy - część wschodnia" Powiat Kłodzki jako jeden z partnerów projektu wznosi tam wieżę widokową o konstrukcji stalowej. Głównym wykonawcą wieży jest Firma „Tatry” z Myślenic, planowany termin zakończenia prac to wrzesień 2020 r.,a oddanie budowli do użytku przewidywane jest w październiku 2020 r.

Velká Deštná

Wieża widokowa wznosi się na najwyższym szczycie Gór Orlickich, Velká Deštná (dawniej: Sedmihradská hora). Powstała ona na Wielkiej Desztnej (1115 m n.p.m), najwyższym szczycie tego pasma. Szczyt znajduje się około 3,6 km na południe od polskiej miejscowości Zieleniec, będącej formalnie częścią Dusznik-Zdroju, na zachód od doliny Dzikiej Orlicy. To kolejna wieża widokowa, która powstaje w ramach polsko-czeskiego projekt „Szlak Grzbietowy”.

Dolní Morava

Sky Walk, czyli spacer w chmurach, który możliwy jest w Resorcie Dolni Morava to wyjątkowe przeżycie dla każdego. Wieża o wysokości 55 metrów znajduje się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n.p.m. Poprzez swoje położenie gwarantuje doskonałe widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Morawy. W oddali rysują się grzbiety Jeseników, Suchy Vrch i Karkonosze.

W górach latem też jest pięknie…

Pakiet Rodzinny *** Pobyt 6 dni 5 nocy

 • Pakiet obowiązuje w terminie 28.06-28.08.2020.
 • Z myślą o nadchodzącym sezonie letnim przygotowaliśmy górski pakiet wakacyjny oferujący udany wypoczynek nie tylko dla rodziców, ale także dla naszych najmłodszych Gości.
 • Dzięki położeniu w miejscowości turystyczno-uzdrowiskowej oferujemy Państwu nie tylko pobyt pełen górskich atrakcji - szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, niezliczone atrakcje regionu. Chwile relaksu na łonie naturze zapewniają oprócz zdrowia i urody, lepsze samopoczucie i pozytywną energię…
NIE CZEKAJ I ZAREZERWUJ JUŻ DZIŚ...

PAKIET ZAWIERA:

 • 5 noclegów od niedzieli do piątku w pokojach 2-, 4- osobowych
 • 5 śniadań w formie bufetu,
 • dostęp do kąciku kawowego herbata , kawy ,wody
 • 1 rodzinny bilet na przejazd koleją linową Skyway Express ,
 • miejsce do przechowywania rowerów,
 • możliwość korzystania z leżaków ,hamaków , boiska do siatkówki , półkrzyków itd.
 • pokój zabaw dla najmłodszych, placu zabaw na zewnątrz
 •  możliwość korzystania z sauny fińskiej ( zgodnie z harmonogramem obiektu)
 • parking monitorowany 24 h,
 • doskonała lokalizacja w Zieleńcu tuż przy kolei gondolowo-kanapowej
 • taras integracyjny oraz miejsce piknikowe przy hotelu
 • nielimitowany dostęp do grilla, miejsca na ognisko
 • Internet Wi-Fi


KOSZT POBYTU – osoba dorosła :

 • 479 zł /pakiet/osoba  

KOSZT POBYTU -  dzieci*:

 • dzieci 0-4 lat – śpiące w łóżku 2-os. razem z rodzicami bez świadczeniami – GRATIS!
 • dzieci 4-6 lat – śpiące na dostawce ze świadczeniami – 249,00 zł/ pakiet
 • dzieci 7-12 lat – śpiące na dostawce ze świadczeniami – 319,00 zł/ pakiet
 • dzieci 13-16 lat – śpiące na dostawce ze świadczeniami – 399,00 zł/ pakiet
 • PROSIMY O PODANIE WIEKU DZIECKA W UWAGACH DO REZERWACJI

* Rodzic przy zameldowaniu ma obowiązek udokumentować wiek dziecka korzystającego ze zniżek.


PŁATNE DODATKOWO:

 • opłata uzdrowiskowa pobierana wyłącznie gotówką – 4,00 zł/ doba/ os, 2 zł dzieci 4-13 lat
 • opłata za zwierzę domowe po uzgodnieniu z recepcją  – (Cena nie obejmuje ewentualnych zniszczeń popełnionych przez zwierzę na terenie obiektu)

Wakacje z rodziną 2+1 lub 2+2

MEGA Promocja *** 7 DNI za 1999 zł

 • Specjalna promocja na Wakacje dla rodzin – 2 dzieci SPIĄ GRATIS!
 • Doskonała lokalizacja w Zieleńcu tuż przy kolei gondolowo-kanapowej
 • Taras integracyjny oraz miejsce piknikowe przy hotelu
 • Sala zabaw dla dzieci
 • Nielimitowany dostęp do grilla, miejsca na ognisko
 • 20% zniżki na bilet do Aqua Parku w Kudowie-Zdrój
 • Bezpłatny parking tuż przy obiekcie
 • Internet Wi-Fi

Do dyspozycji gości specjalne atrakcje za opłatą zaledwie kilka minut spacerem od pensjonatu przy parkingu głównym Nartoramy przy wyciągu talerzykowym N4

Pakiet zawiera:

 • Codzienne śniadania w formie bufetu szwedzkiego
 • Całodzienny dostęp do kawy, herbaty, wody oraz mini deseru
 • Atrakcje kulinarno-rozrywkowe:
 • We wtorki wjazd i zjazd koleją oraz kolacja w Masrykowej Chacie:

  do wyboru danie mięsne lub danie jarskie /napoje we własnym zakresie

  W czwartki pstrąg z przytupem na łowisku w Zieleńcu

  złów sobie obiadek… a po jedzeniu spal kalorie w DansBudzie nad stawami

  W grillowa sobota oraz Dansing pod gwiazdami

  grillowe rozmaitości : karkówka, kiełbaska, kaszanka w foli, chrupiący boczuś, chleb ze smalcem podany z ogórkiem, sałatka sezonowa, pieczywo, sosy

 • Goście Nartoramy mają możliwość wyboru jednej atrakcji przy parkingu w cenie pakietu:
   • dla dzieci dwa seanse po 20 min. na zjeżdżalni pontonowej
   • Quady dla dzieci i dorosłych ( jazda po parkingu N4 ) 0,5h w trakcie pobytu
 • Zjeżdżalnia pontonowa
 • Mountain board - snowboard na kółkach do jazdy po trawie, wypożyczalnia + instruktaż
 • Ski grassy - narty na gąsienicach do jazdy po trawie, wypożyczalnia + instruktaż
 • Wypożyczalnia rowerów
 • Wypożyczalnia kijków do Nordic Walking
 • Samochodziki elektryczne dla dzieci ( jazda po parkingu N4 )
 • Quady dla dzieci i dorosłych ( jazda po parkingu N4 )
 • 2 dzieci GRATIS w pakiecie Wakacje 2+2! – jedno do 12 lat na dodatkowym łóżku (dla rezerwacji przy wyborze dostawki w systemie) oraz jedno do lat 3 na łóżku z rodzicami
 • W pozostałych pakietach: 1 dziecko w wieku do lat 3 na łóżku z rodzicami lub w łóżeczku niemowlęcym – gratis ze świadczeniami, 2. dziecko od 4 do 12 lat na dostawce – 35-55 zł
 • DOSTAWKI w pozostałych pakietach: dla osób pow. 13 lat – 55-75 zł/doba ze świadczeniami
 • Możliwości przyjazdu z pupilem za dodatkową opłatą
 • Parking tuż przy obiekcie
 • Doba hotelowa: 16-11

Pakiet dla dwojga

MEGA Promocja - 7 DNI za 1399 zł

 • Doskonała lokalizacja w Zieleńcu tuż przy kolei gondolowo-kanapowej
 • Taras integracyjny oraz miejsce piknikowe przy hotelu
 • Nielimitowany dostęp do grilla, miejsca na ognisko
 • 20% zniżki na bilet do Aqua Parku w Kudowie-Zdrój
 • Bezpłatny parking tuż przy obiekcie
 • Internet Wi-Fi

Do dyspozycji gości specjalne atrakcje za opłatą zaledwie kilka minut spacerem od pensjonatu przy parkingu głównym Nartoramy przy wyciągu talerzykowym N4

Pakiet zawiera:

 • Codzienne śniadania w formie bufetu szwedzkiego
 • Całodzienny dostęp do kawy, herbaty, wody oraz mini deseru
 • Atrakcje kulinarno-rozrywkowe:
 • We wtorki wjazd i zjazd koleją oraz kolacja w Masrykowej Chacie:

  do wyboru danie mięsne lub danie jarskie /napoje we własnym zakresie

  W czwartki pstrąg z przytupem na łowisku w Zieleńcu

  złów sobie obiadek… a po jedzeniu spal kalorie w DansBudzie nad stawami

  W grillowa sobota oraz Dansing pod gwiazdami

  grillowe rozmaitości : karkówka, kiełbaska, kaszanka w foli, chrupiący boczuś, chleb ze smalcem podany z ogórkiem, sałatka sezonowa, pieczywo, sosy

 • Goście Nartoramy mają możliwość wyboru jednej atrakcji przy parkingu w cenie pakietu:
   • Rower na cały dzień
   • Kijków do Nordic Walking na cały dzień
 • Zjeżdżalnia pontonowa
 • Mountain board - snowboard na kółkach do jazdy po trawie, wypożyczalnia + instruktaż
 • Ski grassy - narty na gąsienicach do jazdy po trawie, wypożyczalnia + instruktaż
 • Wypożyczalnia rowerów
 • Wypożyczalnia kijków do Nordic Walking
 • Samochodziki elektryczne dla dzieci ( jazda po parkingu N4 )
 • Quady dla dzieci i dorosłych ( jazda po parkingu N4 )
 • Dla seniorów + 65 dodatkowy rabat 10%
 • Codzienna gimnastyka poranna przed śniadaniem 15-20 min
 • Zacisze z książką na świeżym powietrzu
 • Możliwości przyjazdu z pupilem za dodatkową opłatą
 • Parking tuż przy obiekcie
 • Doba hotelowa: 16-11

Pobyty grupowe

Aktualności

Bądź na bieżąco i śledź nasze aktualności na temat pensjonatu, wyciągów oraz wydarzeń w okolicy!

Harmonogram jazdy na weekend Bożego Ciała

1 Cze 2021

Plan dostępności kolei w okresie maja 2021 przedstawia się następująco:

Koleje czynne w godzinach 10:00 – 17:00.

Zastrzegamy możliwość zmiany harmonogramu z przyczyn niezależnych.

Ceny przejazdów kolejami zarówno dla Gryglówki i Nartorama SkyWay Express, wynoszą:

Czytaj dalej

Nasi partnerzy

Warunki
Wyciągi, trasy Czynne Nieczynne Trudność trasy: - łatwa - średnia - trudna - trasa oświetlona
WyciągTyp wyciąguSymbolDługośćNazwa trasyPokrywaDługość
Transit Masarykowa Talerzyk N1 147 m Transit Masarykowa 0 - 0 cm 147 m
Skyway Express Kanapa 6 osobowa + gondola N2 780 m Alpina 0 - 0 cm 950 m
Na krechę 0 - 0 cm 810 m
Serpentina 0 - 0 cm 1000 m
Spacerowa 0 - 0 cm 2800 m
Z Masarykowej 0 - 0 cm 2050 m
Patyczak 1 Talerzyk N3 215 m N3 0 - 0 cm 240 m
Patyczak 2 Talerzyk N4 147 m N4 0 - 0 cm 170 m
Transit Nart.- Wint. Talerzyk N5 480 m N5 0 - 0 cm 480 m
Grzesiak Taśma N7 80 m N7 Lewa 0 - 0 cm 120 m